ترمیم شیشه متال

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل

ترک و سنگ خوردگی شیشه خودرو ممکن است بر اثر پرتاب شدن یک سنگ در جاده و یا برخورد یک شی دیگر ایجاد می شوند و در صورتی که به آنها اهمیت ندهید، باعث بیشتر و بزرگ شدن آنها بر روی شیشه خودرو می شوید. اگر ترک خوردگی شروع به افزایش کند و بسیار بزرگ و عمیق شود، ممکن است مجبور به تعویض شیشه خودرو شوید.

فهرست مطالب

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل عنوان مقاله‌ای می‌باشد که برای شما همراهان گرامی ترجمه و گرد آوری نموده‌ایم. ترک‌شیشه و سنگ‌خوردگی شیشه‌خودرو ممکنه بر اثر پرتاب شدن یک سنگ در جاده و یا برخورد یک شی دیگر ایجاد شود و در صورتی که به آنها اهمیت ندهید، باعث بیشتر و بزرگ شدن آنها بر روی شیشه‌خودرو می‌شوید. اگر ترک‌خوردگی شروع به افزایش کند و بسیار بزرگ و عمیق شود، ممکنه مجبور به تعویض شیشه خودرو شوید.

اما آیا می‌دانستید این ترک‌ها و سنگ خوردگی‌ها قابل تعمیر هستند؟ در صورتی که ترک‌شیشه و یا سنگ‌خوردگی بسیار کوچک باشد، می‌توانید خودتان آن را در خانه ترمیم نمایید. اما در صورتی که تجربه کافی در این زمینه ندارید و یا احساس می‌کنید ترک‌خوردگی و یا سنگ‌خوردگی بزرگ تر از آن است که بتوانید از پس آن بر بیایید، ما پیشنهاد می‌کنیم این کار را به یک متخصص در امر تعمیر شیشه‌خودرو بسپارید.

با آموزش ترمیم شیشه اتومبیل بصورت تصویری و گام به گام می‌توانید اینکار را خودتان در خانه انجام دهید.

تزریق رزین شیشه خودرو
 • بخش اول: تهیه کیت ترمیم شیشه اتومبیل

یک کیت ترمیم شیشه‌ اتومبیل خریداری نمایید. این کیت را می‌توانید از فروشگاه‌های فروش شیشه خودرو، لوازم یدکی‌ها و یا فروشگاه‌های آنلاین خریداری نمایید. ترجیحا کیتی را خریداری نمایید که دارای اپلیکاتور (پل) باشد که بتوان با کمک مکنده‌های موجود، آن را به شیشه‌خودرو بچسبانید. این مدل پایدارتر از مدل‌های دارای سرنگ هستند. اپلیکاتور همچنین باید دارای یک سیستم خلاء برای حذف هوا در ترک‌‌شیشه‌اتومبیل، در زمان استفاده باشد. تقریبا اکثر کیت‌ها دارای اجزاء مشابه بوده و شکل کارکرد آنها یکی می‌باشد. اما برای اطمینان بیشتر دستورالعمل همراه کیت را مطالعه نمایید.

اشعه UV
 • بخش دوم: نیاز به نور UV

در زمان استفاده از این کیت‌ها نیاز به نور UV دارید. پس بهتره کار ترمیم را در یک روز آفتابی انجام دهید. اگر نمی‌توانید برای یک روز آفتابی صبر کنید، می‌توانید از یک لامپ UV استفاده نمایید. بهتره تا قبل از اینکه کار ترمیم را شروع کنید، خودرو خود را در یک محل سر پوشیده و یا سایه پارک نمایید.

ترمیم شیشه خودرو
 • بخش سوم: بیرون آوردن شیشه خورده‌ها

شیشه‌های شکسته (خورده شیشه‌های درون ترک و یا سنگ خوردگی) را با کمک یک سنجاق و یا پنس به آرامی بیرون بکشید (هیچگاه با دست اینکار رو نکنید). در برخی از کیت‌ها یک قلاب مخصوص اینکار تعبیه شده که می‌توانید از آن استفاده نمایید. هنگام کار حتما از دستکش استفاده نمایید.

تمیز کردن شیشه خودرو
 • بخش چهارم: تمیز و خشک کردن شیشه خودرو

شیشه‌خودرو را تمیز و خشک بنمایید. قبل از شروع کار ترمیم شیشه اتومبیل باید کاملا خشک شود. اگر در درون ترک گرد و غبار وجود دارد (که احتمال زیاد وجود دارد) از یک دستگاه بلوئر (دمنده) استفاده کنید. در صورتی که درون ترک خیس بود، از یک سشوار با باد ملایم استفاده کنید.

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل
 • بخش پنجم: راه اندازی اپلیکاتور

اپلیکاتور را راه اندازی نمایید. بهتره قبل از اینکار دستورالعمل درون کیت را بخوبی مطالعه کنید و با نحوه کار آن آشنا شوید. سرنگ و مخزن رزین و همچنین درپوش و حلقه O را بررسی بنمایید. پیچ مورد استفاده برای تنظیم فشار را تست بنمایید.

سنگ خوردگی شیشه خودرو
 • بخش ششم: ایجاد سوراخ بر روی شیشه خودرو

در صورت لزوم ابتدا باید یک سوراخ کوچک ایجاد کنید. این مرحله را باید با احتیاط انجام دهید. زیرا ممکنه آسیب جدی به شیشه جلو خودرو وارد شود. این کار زمانی نیاز است که روی شیشه‌خودرو یک ترک بزرگ و طولانی که به یک سوراخ دایره‌ای و یا نیم دایره‌ای ختم نمی‌شود. برای ضربه زدن بهتر است ابتدا با یک سوزن محکم (Bullseye) سوراخ کوچکی ایجاد کنید. در صورتی که نمی‌توانید اینکار را انجام دهید از یک متخصص کمک بخواهید.

سنگ خوردگی شیشه خودرو
 • بخش هفتم: ریختن رزین در اپلیکاتور

رزین‌ترمیم‌شیشه را در اپلیکاتور بریزید. اکثر کیت‌ها با دو نوع رزین عرضه می‌شوند. یکی برای پر کردن ترک‌ها و دیگری برای پر کردن تراشه‌ها. طبق دستورالعمل کیت، رزین مورد نیاز برای ترمیم شیشه اتومبیل را داخل اپلیکاتور قرار بریزید. در بیشتر موارد فقط به چند قطره رزین‌ترمیم‌شیشه نیاز دارید.

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل
 • بخش هشتم: نصب اپلیکاتور بر روی شیشه خودرو

اپلیکاتور را برای ترمیم ترک بر روی شیشه‌خودرو قرار دهید. مکنده‌ها را به یک روان کننده آغشته نمایید تا براحتی بر روی شیشه سُر بخورند. مکنده را طوری قرار دهید که نوک اپلیکاتور روی سوراخ انتهای ترک قرار بگیرد. مکنده ها را به آرامی سفت کنید تا بر روی شیشه‌خودرو فشار بیاورند. اگر در کیت روان کننده موجود نبود می‌توانید از وازلین استفاده نمایید. اگر از اپلیکاتور بدون مکنده استفاده می کنید آن را در انتهای ترک نگه دارید.

تزریق رزین شیشه خودرو
 • بخش نهم: تزریق رزین برای ترمیم شیشه اتومبیل

رزین‌ترمیم‌شیشه را در ابتدای ترک تزریق نمایید. اپلیکاتور را در امتداد ابتدای ترک به مقدار 5 تا 5/7 سانت حرکت دهید. رزین‌ترمیم‌شیشه را طبق دستورالعمل تزریق نمایید. بطور معمول اینکار با عقب کشیدن هوا با یک پیستون یا مکانیزم خلاء (مانند سرنگ) سپس رها کردن رزین برای فشار دادن به داخل شکاف انجام می‌شود. اگر رزین‌ترمیم‌شیشه به داخل ترک نمی‌رود، در حین انجام کار با انگشت شست شیشه‌خودرو را به آرامی فشار دهید. اینکار برای شروع تزریق کافی است.

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل
 • بخش دهم: حرکت دادن اپلیکاتور

با حرکت دادن اپلیکاتور بصورت طولی، ترک‌شیشه‌خودرو را با رزین بپوشانید. مطمئن شوید مایع وارد ترک‌ها می‌شود. سعی کنید اینکار را آهسته انجام دهید. توجه داشته باشید که ترک‌‌شیشه‌اتومبیل در این مرحله همچنان قابل مشاهده می‌باشد.

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل
 • بخش یازدهم: ضخامت رزین

سنگ خوردگی و ترک‌های عمیق را با رزین ضخیم‌تر بپوشانید.

سنگ خوردگی شیشه خودرو
 • بخش دوازدهم: زدن چسب بر روی ترک شیشه اتومبیل

تمامی قسمت‌هایی که رزین‌ترمیم‌شیشه تزریق شده را با چسب (Curing Tape) بپوشانید. این نوع چسب ها باعث می‌شود مایع داخل ترک‌ها سر جای خودشان باقی بمانند و از داخل ترک‌ها به بیرون تراوش نکنند.

خشک شدن رزین روی شیشه
 • بخش سیزدهم: خشک شدن رزین

بگذارید رزین‌ترمیم‌شیشه خشک شود. قسمت‌های در حال ترمیم حتما باید تا پایان زیر نور خورشید و یا اشعه UV قرار بگیرند. بسته به برند و میزان قدرت لامپ UV و یا شرایط نور خورشید، خشک شدن می‌تواند بین 30 تا 120 دقیقه طول بکشد. باز و بسته کردن درب خودرو در زمان خشک شدن خودرو می تواند طول ترک‌ها را بیشتر کند.

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل
 • بخش چهاردهم: پاک کردن رزین اضافه

رزین‌ترمیم‌شیشه اضافی را با تیغ کاتر بردارید. با اینکار سطح مورد ترمیم صاف می‌شود. اگر شیشه‌اتومبیل تار می باشد و یا هنوز ترک‌ها به اندازه کافی قابل مشاهده هستند که طوری که باعث اختلال در رانندگی می‌شوند، ممکنه لازم باشد دوباره کار ترمیم را انجام دهید. پس از پایان کار می‌توانید با شیشه پاک کن، شیشه‌خودرو خود را کاملا تمیز نمایید.

فـروش پک کامل دستگاه ترمیم شیشـه و پولیش شیشـه
به همراه آموزش و خدمات پس از فروش

 •  منبع اصلی مقاله آموزش ترمیم شیشه اتومبیل

آموزش ترمیم شیشه اتومبیل از سایت Wikihow ترجمه و استفاده شده است. ممکن است در بخش‌هایی از ترجمه کاستی ها و اشتباهاتی رخ داده باشد. خوشحال می‌شویم نظرات خود را در این ارتباط با ما در میان بگذارید.

منبع: www.wikihow.com

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها